The Participants - Deva, Romania, 2017 - BestCARTOONS.net

340 artists selected, from 67 countries, 1355 selected drawings (1969 received!)


1. Afghanistan

Hossien Rezaye


2. Algeria

Youcef Aimeur


3. Argentina

Santiago Cornejo


4. Australia

Boban Stanojevic

Luis Postruzin

Mark Lynch


5. Austria

Hule Hanusic

Klaus Pitter

Stefan Wenczel - Stewie


6. Azerbaijan

Seyran Caferli

Soltan Soltanli


7. Bangladesh

Sajid Bin Doza


8. Belarus

Hurski Arkadzi


9. Belgium

Boris Pramatarov

Patrick Heymans

Danny Maes

Luc Descheemaeker

Victor De Raeymaeker


10. Bosnia and Herzegovina

Jasminko Mulaomerovic

Resad Sultanovic

Senad Nadarevic


11. Brazil

Alisson Ortiz Affonso

Antoni Martins Dao

Bosco Jaco de Azevedo

Cival Einstein

Eder Santos

Erico Junqueira Ayres

Flavio Texeira Almeida

Mello

Rafael Correa

Rodrigo da Silveira

Ronaldo Cunha Dias


12. Bulgaria

Hristo Nedyalkov

Irien Trendafilov

Ivailo Tsvetkov

Jovco Savov

Maya Tcholakova

Trayko Popov

Tsocho Peev

Veselin Zidarov


13. Canada

Oleg Dergachov

Behzad Ghafarizadeh


14. China

Ba Bilig

Cheng Shibi

Gai Guibao

Haifeng Tang

Lei Zou

Li Hai Feng

Li Jingshan

Li Kui Jun

Li Xiaoyang

Liang Junqi

Liu Qiang

JiaRui Jun

Jin Xiao Xing

Sun Shen Ying

Xiaoqiang Hou

Yang Lijie

Yang Xia

Zhao Yunsheng

Zhu Zizun


15. Colombia

Camilo Triana Cubillos

Elena Ospina

Fernando Pica

Luis Eduardo Leon

Raul Fernando Zuleta


16. Costa Rica

Ferreol Murillo Fuentes

Francisco Munguia


17. Croatia

Damir Novak

Julije Jelaska

Marijan Pavecic

Nenad Ostojic

Slobodan Butir


18. Cuba

Del Toro

Martirena

Michel Moro Gomez

Ricardo Bermudez

Roberto Castillo Rodriguez


19. Cyprus

Huseyin Cakmak


20. Czech Republic

Evzen David

Ismail Kera

Jiri Srna

Tomas Trunecek


21. Egypt

Rasha Mahdi


22. El Salvador

Ricardo Clement Alecus


23. Estonia

Enn Ehala

Ester Lauringson


24. Finland

Heino Partanen


25. France

Bernard Bouton

Gerald Peigneux


26. Germany

Frank J. Zimmermann

Gerald Beld

Reiner Schwalme

Ridha Ridha


27. Greece

Fotis Fotiou

Grigoris Georgiou

Ovidiu Serb


28. Hungary

Halasz Geza

Istvan Kelemen


29. India

B V Panduranga Rao

Satish Shivmohan Upadhyay

Vishal Shenoy


30. Indonesia

Aan Adi Jaya

Agoes Jumianto

Agus Santoso

Armen Hamonangan

Budi Hari Pujiono

Darsono

Galih Widyanggo

Ikhsan Dwiono

Jitet Koestana

Muhammad Affan Siregar

Muhammad Muslih

Suratno

Taufiq Wadjdi

Tommy Thomdean


31. Iran

Abbas Naaseri

Ahmad Reza Sohrabi

Ali Miraee

Ali Shafei

Alireza Labesh

Arash Foroughi

Arsalan Ahmadinejad

Efat Amjadipoor

Ehsan Ganji

Emad Salehi

Esmaeil Babaei

Fakhredin Dostmohamad

Foad Mousavi

Hamed Bazrafkan

Hamid Ghalijari

Hamid Soufi

Javad Alizadeh

Javad Jafarian

Javad Takjoo

Khodayar Naroei

Mahboobe Pakdel

Mahdi Afradi

Mahdieh Sabbagh

Mahmoud Barkhordari

Majid Amini

Mansoure Dehghani

Marzieh Tajizadegan

Masoumeh Rahimi

Mohamadjavad Zaremohazabieh

Mohammad Aflak

Mohammad Habibi

Mohammad Hosein Akbari

Mohammadreza Babaei

Mohammad Salem Razm

Mohzdeh Malekoghli

Neda Shojai

Nina Javadi Ghane

Parham Vafatabar

Payam Khalili

Pooyan Taherianfard

Rahim Gholami

Rasoul Habibi S

aeed Sadeghi

Saman Torabi

Sami Savari

Sepideh Aghaei

Sepideh Seifizadeh

Seyed Hosein Zakerzadeh

Seyyed Mansour Mazarei

Shahram Rezaei

Shahram Shirzadi

Sogand Seydjoo

Somayeh Rashidi

Vahid Armoon

Yalda Hasheminezhad

Yusef Alimohamadi

Ziayi Saeb


32. Israel

Boris Erenburg

Ilya Katz

Moshe Kanaskevich

Sergey Sichenko


33. Italy

Andrea Pecchia

Ciro D’Oriano

Emilio Isca

Gabriele Corvi

Gigo

Lucio Trojano

Marco de Angelis - hors concours

Marco Fusi

Tasser Friedrich


34. Kazakhstan

Aidarbek Gazizov


35. Kosovo

Imri Musliu


36. Kurdistan

Hiwa Abdullah


37. Kyrgyzstan

Ruslan Valitov


38. Lebanon

Anas El Lakkis


39. Lithuania

Ilja Bereznickas


40. Macedonia

Jordan Pop-Iliev

Zlatko Krstevski


41. Madagascar

Tahina Harison


42. Mexico

Arturo Rosas

GUFFO - Gustavo Caballero

Paco Baca


43. Moldova

Alexander Kaminsky


44. Montenegro

Dragomir Djukic

Luka Lagator


45. Morocco

Mohamed Sassa

Naji Benaji


46. Myanmar

Ngai Oo


47. Norway

Fadi Abou Hassan

Firuz Kutal


48. Peru

Antonio Tapia Munoz

Edwin Perales Gonzalez

Julio Carrion Cueva

Pepe Sanmartin

Walter Toscano


49. Philippines

Percy Lugue


50. Poland

Czeslaw Przezak

Dariusz Dabrowski

Henryk Cebula

Jerzy Stepniak

Marcin Bondarowicz

Michal Graczyk

Szczepan Sadurski

Zbigniew Piszczako


51. Portugal

Aidan Bremner

Antonio Santos (SANTIAGU)

Cesar Rodrigues

Helder Teixeira Peleja

Ricardo Ferreira


52. Romania

Bogdan Petry - hors concours

Constantin Pavel

Cornel Chiorean

Cristian Mihailescu

Cristian Topan

Gabriel Rusu

Gabriel Todica

Gelu Pascal

Horia Crisan - hors-concours

Julian Pena - PAI

Julian Radu

Liviu Stanila - hors-concours

Marian Lupu-Lupino

Nicolae Lengher

Petry & Crisan - hors-concours

Radu Cletiu

Valentin Chibrit

VEM - Victor Eugen Mihai


53. Russia

Alexandr Zudin

Dasha Konopatova

Dmitry Kononov

Igor Smirnov

Ivan Anchoukov

Maxim Smagin

Sergei Belozerov

Valeri Tarasenko

Viktor Khrusch

Vladimir Khakhanov

Victor Skopintsev


54. Serbia

Aleksandar Petrikanovic

Goran Celicanin

Goran Milenkovic

Jovan Prokopljevic

M. Stojanovic & A. Andjelkovic

Milenko Kosanovic

Mileta Miloradovic

Milorad Rankov

Miodrag Pavicevic

Miroslav Jakovljev

Nevena Markovic

Sasha Dimitrijevic

Sava Babic

Slobodan Obradovic

Spiro Radulovic

STABOR - Borislav Stankovic

Todorovic Bobisa

Toso Borkovic

Uros Maksimovic

Vaso Krcmar

Vojislav Scepanovic

Vukasin Milicevic


55. Slovakia

Jozef Gruspier

Vladimir Pavlik

Vlado Mach


56. Spain

Alex Estrada

Art Molero

Harca

Manuel Arriaga

Omar


57. Sudan

Elrayah Ombaddi


58. Sweden

Witold Barbara


59. Switzerland

Schlorian


60. Syria

Raed Khalil

Hasan Darwish

Wissam Asaad


61. Tanzania

Popa Matumula


62. Thailand

Passaprawas A-chinoboonwat


63. Turkey

Ayten Kose

Aytur Sahinbay

Halit Kurtulmus

Hamit Gis

Kaan Saatci

Kursat Zaman

Menekse Cam

Muammer Kotbas

Musa Keklik

Mustafa Yildiz

Oguz Gurel

Omer Cam

Serdar Kiciklar

Seyit Saatci

Yuksel Cengiz


64. Ukraine

Alexander Barabanshchykov

Alexander Dubovsky

Daniil Kuznetsov

Eugene Grigoriev

Gennady Nazarov

Hennadii Cherniavskyi

Igor Lukyanchenko

Konstantin Kazanchev

Michael Mayevsky

Mykola Kapusta

Mykola Prynkovskyi

Nataliya Melnychenko

Oleg Gutsol

Oleg Loktyev

Oleksy Kustovsky

Sergey Semendyaev

Smal Oleh

Valentyn Bezruk

Valeriy Chmyriov

Viacheslav Kazanevskyi

Victor Holub

Vitaliy Levitskiy

Vladimir Kazanevsky


65. Uruguay

Pablo Lopez

Raquel Orzuj


66. USA

David Hafez

Fang Chen

Phu Nguyen


67. Uzbekistan

Hristina Belousova

Husan Sodiqov

Makhmud Eshonkulov

Muzaffar Yulchiboev

Nikolay Sviridenko